Notice (8): Undefined variable: wp_592q [APP/config/bootstrap.php, line 24]
مرکز خدمات سرمایه گذاری استان همدان
منوی اصلی
نظرسنجی
نظر شما


خبرنامه
سایت های مرتبط
ستاد سرمایه گذاری استان همدان
سال 1396، سال «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» ................... ثبت نام از کلیه سرمایه گذاران و مجریان طرحهای نیمه تمام، غیر فعال و طرحهای توسعه ای استان................آمادگی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان همدان جهت مشاوره و تسهیل صدور مجوزها از طریق نمایندگان تام الاختیار........................سرمایه گذاران محترم در صورت داشتن هرگونه اعتراض نسبت به مراحل صدور مجوز فعالیت و بهره برداری می توانند اعتراض خود را کتبا به دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری استان اعلام نمایند.......

(بخش بازرگانی}

استان همدان نیز مانند سایر استانهای این سرزمین پربار زمینه های بسیار مناسبی برای توسعه صادرات به خصوص در بخش کشاورزی و صنایع دستی را داراست و با داشتن قریب به 1400 بنگاه کوچک و بزرگ صنعتی و 190 واحد معدنی و بیش از 10000 کارگاه صنایع دستی و 950 هزار هکتار زمین های قابل کشت و احراز رتبه برتر در تولید برخی محصولات کشاورزی از جمله سیب زمینی، انگور، گردو، گندم، سیر و یونجه استعداد خود را در این زمینه ها به نمایش گذاشته است.

از جمله توانمندیها و مزیتهای  نسبی استان همدان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1)      مرکزیت سه استان منطقه غرب کشور

2)   همسایگی با 2 استان صنعتی مرکزی ( شهرهای ساوه و اراک) و قزوین و امکان سرازیر شدن فعالیت های صنعتی به استان همدان

3)      تولید محصولات کشاورزی استراتژیک نظیر گندم، سیب زمینی، یونجه و سیر

4)   پتانسیل های معدنی متنوع نظیر سنگهای تزیینی، سیلیس، آهن، سرب، پامیس، گرونا، آندالوزیت، پگماتیت، دولومیت، فلدسپات و امکان توسعه صنایع فرآوری مواد معدنی

5)      وجود مراکز آموزش عالی با تنوع رشته های تحصیلی دانشگاهی و غیردانشگاهی

6)      پتانسیل های کشاورزی و دامی و امکان ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط

7)      داشتن امکانات لازم به منظور ایجاد، توسعه و تجهیز شهرک ها و نواحی صنعتی

8)      جایگاه توریستی استان در کشور و جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی

9)      وجود نیروگاه 1000 مگاواتی برق شهید مفتح

10)     خطوط انتقال فرآورده های نفتی از پالایشگاه به همدان به منظور پوشش استان و سایر استان های غرب کشور

11)  سابقه طولانی در امر تولید صنایع دستی خصوصاً سفال و سرامیک، منبت کاری،  فرش و چرم 

12) طرحهای بزرگ در حال ساخت و در حال اجرا نظیر ذوب آهن غرب، فولاد ملایر، فرآوری سیب زمینی، پتروشیمی، راه آهن و ....

{عملکرد صادراتی استان همدان در سال 1389}

ارزش کل صادرات کالا در استان همدان در سال  1389 معادل 135666914 دلار است که حدود 5 درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص می دهد. صادرات استان در این سال از نظر وزنی 565709 تن بوده است که نسبت به سال گذشته 18 درصد کاهش داشته است که دلیل عمده این تغییرات کاهش در صادرات محصولات کشاورزی است که نسبت به سال گذشته حدود 44 درصد کاهش داشته است. لازم به ذکر است که صادرات استان همدان علاوه بر گمرک استان همدان از طریق سایر گلوگاههای مرزی کشور نیز صادر می شود.

سهم عمده صادرات استان همدان را صادرات بخش صنعت در بر می گیرد که حدود 44 درصد از ارزش کل صادرات استان را به خود اختصاص داده است. علی رغم اینکه میزان صادرات بخش صنعت استان همدان در سال 1389 معادل 538311 تن بوده لکن نسبت به صادرات این بخش در سال گذشته دچار کاهش شده است و دلیل عمده آن نیز کاهش 48 درصدی صادرات سیمان در سال 1389 بوده است که دلیل اصلی آن نیز کاهش قیمت پایه سیمان و افزایش هزینه های حمل و نقل می باشد. همچنین وجود میزان تقاضای قابل قبول در داخل کشور و قیمت مناسب آن بر کاهش صادرات این محصول  نیز تأثیر به سزایی گذاشت.

ده قلم عمده صادراتی استان شامل سیمان، کشمش تیزابی، سفال، فرش دستباف، چینی آلات بهداشتی، شیشه دست ساز، جار و بطری شیشه ای، سالامبور گوسفندی، ظروف آلومنیومی و تفلون و لبنیات سهمی معادل 92 درصد از وزن کل صادرات استان را به خود اختصاص داده اند و سایر اقلام که نزدیک به 60  قلم می باشد فقط حدود 8 درصد از صادرات سهم دارند. بیشتر کالاهای استان به کشورهایی نظیر عراق، امارات، اوکراین، امریکا، ایتالیا، آلمان و هلند صادر می شود.          

{مروری بر واردات استان همدان در سال 1389}

 در سال 1389 حدود 5892  تن کالا به ارزش 20403 هزار دلار از گمرک همدان وارد استان شده است که نسبت به سال قبل از نظر وزنی 35 درصد و از نظر ارزشی 24 درصد کاهش را نشان می دهد. بیشترین وزن واردات در سال 1389 مربوط به نخ نایلونی می باشد که سهمی حدود 31 درصد از کل وزن واردات سال مذکور را به خود اختصاص داده و عمدتاً از کشور ترکیه و بلاروس وارد شده است و پس از آن به ترتیب اقلام عمده کالاهای وارداتی در سال 1389 عبارتند از: تجهیزات سیلوی ذخیره گندم، قطعات شیلنگ ترمز خودرو، ماشین آلات خط تولید فرآورده های گوشتی،  قسمتی از کوره القایی مستعمل، لوله ضد زنگ، لوازم جوشکاری فلنج،کلکتور، پروفیل UPVC، تجهیزات ذوب و ریخته گری تولید ورق آلومنیوم، خط تولید پودر گرانول PVC و بذر سیب زمینی.


 

 

 

امروز
جستجو
دیدنی های استان همدان
انتشارات
پنجره واحد سرمایه گذاری
آمار بازدید کنندگان